İskambil kartları hakkında bilinmeyen gerçekler

İskambil Kartları Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Genel

Oyun kartları binlerce yıldır ortalıkta. Aslında, kökenleri hala hararetle tartışılıyor. Antik tarihinin bir kısmı yazılı kayıtlardan bile öncesine dayanıyor. Doğal olarak, bu kadar uzun süreli bir tarih, beraberinde birkaç gizem de taşıyacaktır.

Oyun kartları hakkında daha az bilinen bazı gerçekler:

52 Katlı Gizem

Mevcut 52 kartlık deste, birçok yönden Roma takvim yılına paraleldir. Bunun ilginç bir tesadüf olması için çok fazla bağlantı var. Buradaki önemli detay dört destenin dört mevsimi ifade ediyor olmasıdır. Ama dahası, Kırmızı ve siyah olmak üzere iki renk gündüz ve geceye karşılık gelir. 52 kart, bir yıldaki 52 haftaya karşılık gelir. 12 kart ise  12 ayı ifade ediyor.

Sosyal Hiyerarşi

Bugün kullandığımız dört takım kart aynı zamanda ortaçağ sosyal hiyerarşisini temsil ediyor. Dört takım, orta çağların sonlarına kadar pek çok farklı kültürde gördüğümüz feodal bir yapının dört sütununa tekabül ediyor. Kalpler kutsal din adamlarına paraleldir. Maça dinsel olmayan devlet otoritesidir, yani asalet ve ordudur, kupalar ise köylüler.

Birçok Çeşidi Vardır

Dünya çapında tarihin farklı aşamalarında çok sayıda ve çeşitli oyun kartları, onları popüler bir koleksiyon emaneti türü yapar. Guinness Book tarafından kaydedildiği gibi, dünyanın en büyük kart toplayıcısı Liu Fuchang’dır. Anakara Çin’in Fugou ilçesinde ikamet eden bu adam, Kasım 2007 itibariyle koleksiyonunda 11807 farklı desteye sahipti.

Ace Rummy Oyunu için ipuçları

Öte yandan, birçok antikacı da belirli bir türden kartları kovalar, örneğin Roma’dan Donato De Santis. Donato’nun kütüphanesinde tümü benzersiz tasarımlara sahip 8500’den fazla Joker bulunur ve bu Jokerlerden bazıları 6 Joker içeren son derece nadir destelerden geliyor.

Sıradışı Tasarımlar

Oyun kartlarının, kart odaları ve kumarhaneler dışında çok kullanımı vardır. Örneğin, ABD’deki kolluk kuvvetleri ve cezaevi sistemleri zaman zaman “soğuk vaka kartları” üretmektedir. Bu kartlar, soğuk vaka kurbanlarının veya kayıp kişilerin fotoğraflarını ve ayrıntılarını içerir. Bunları hem hapishane kantinlerinden hem de kamu pazarlarından satın alabilirsiniz. Bu, yeni ipuçlarını sağlamak için yeni ilgi çekici kişileri harekete geçirebilir.

Savaş Planlamasında Kullanıldı

Kağıt oynamak askerler arasında popüler bir eğlencedir. ABD taburları arasında Dünya Savaşlarında en yüksek kullanım oranına ulaştı. USPCC, özellikle askerler için daha ucuz desteler bile üretti. II.Dünya Savaşı’nda, bu kartlarda görünenden daha fazlası olmuş olabilir. USPCC’nin popüler deste markası, özel kartlarla özel desteler üretmişti. USPCC ve Amerikan istihbarat teşkilatları arasında ortak bir çaba olan bu kartlar, soyulduğunda bir harita parçasını ortaya çıkaracaktı. Bir kez ayarlandıktan sonra, bunlar genellikle birbirlerinden uzaklaşmış bir grup askerin Müttefik hatlarının gerisinde izlediği rotaları gösterirdi. Avrupalı ​​savaş esirleri ayrıca Noel sırasında Kızıl Haç’tan kaçış yolları gizlenmiş paketler alacaktı.

Ortaçağ Darbeleri

Ortaçağ İngiltere’sinde kiliseler oyun kartlarını suçluluğun üreme alanı olarak görüyorlardı. Kumar, serserilik, sarhoşluk, zamparalık, adını siz koyun. Kilisenin iskambil kartları üzerindeki baskısı nedeniyle, üreticilerin başvurusu kartlara yaptırım uygulamaktı. Başka bir deyişle, Kral I. Charles (bazı hesaplara göre Kraliçe Anne) kart satışına ağır bir vergi koydu. Tüccarlar, yasal olarak takas edilebilir hale gelmeden önce kartın her bir destesi için vergiyi ödeyecekti. Bir destenin “yasal” olmasının işareti, taç tarafından tasarlanan bir damgayı taşımasıydı. Maça Ası bunun için seçilen karttı çünkü ilk olarak en fazla boş alana sahipti ve ikincisi, genellikle sargılar çıkarıldığında destedeki ilk karttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir